top of page

Naszym celem jest walka z zanieczyszczeniem miasta przez psie odchody oraz poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Lublina, z uwzględnieniem przestrzegania praw zwierząt.

 

Lublin jest miastem, w którym przestrzeń publiczna jest w dużym natężeniu zanieczyszczona przez psie odchody. Jest to skutek braku infrastruktury (specjalnych koszy typu „Azor”) oraz niskiej świadomości mieszkańców na temat obowiązku usuwania przez właścicieli psich odchodów z miejsc publicznych.

 

Regulamin utrzymania czystości w mieście nakłada na właścicieli psów obowiązek sprzątania psich nieczystości, lecz równocześnie na terenach miejskich brakuje specjalnych koszy. Prowadzi to do sytuacji, w której przewodnik psa za niesprzątnięcie psich odchodów może otrzymać mandat karny, a w przypadku ich uprzątnięcia i wyrzucenia do zwykłego kosza spotyka się z wyzwiskami i społecznym ostracyzmem. Wielu mieszkańców naszego miasta nie ma świadomości, że sprzątanie po psie należy do ich obowiązków. Są także osoby, które mają świadomość, że należy sprzątać, ale są przekonane, że brak odpowiedniej infrastruktury zwalnia je z tego obowiązku.

 

Problem ten wzmacnia także brak wybiegów (parków) dla psów, gdzie mieszkańcy ze swoimi czworonogami mogliby się bawić i integrować. Posiadanie takiego „własnego miejsca” powoduje, że ludzie zaczynają odczuwać potrzebę dbania o nie, a tym samym łatwiej przekonują się do sprzątania po psie. Najzwyczajniej w świecie nie chcą mieć brudnych butów, które trzeba prać codziennie. Łatwiej jest pozostawić zanieczyszczenie na trawniku czy chodniku, który się po prostu mija, niż w miejscu w którym spędza się codziennie dłuższy czas.

 

Ludzie trzymają psy ze względu na towarzystwo, radość, pozytywne emocje. Ich prawem jest także możliwość korzystania z miejsca, w którym bezpiecznie (dla siebie i innych) będą mogli bawić się ze swoimi czworonogami, ćwiczyć psie sporty czy pracować nad problemami z zachowaniem psa. Obecna sytuacja, czyli brak odpowiednich miejsc, powoduje konflikty pomiędzy mieszkańcami. Z jednej strony są ludzie, którzy np. boją się psów i nie chcieliby, aby nawet najłagodniejsze psy do nich podbiegały, z drugiej strony przewodnicy psów chcą zapewnić im jak najlepsze warunki, czyli możliwość wolnego biegania, spotykania i zabawy z innymi psami. Wybiegi dla psów to także pomysł popierany przez rodziców z małymi dziećmi, gdyż chronią przed niekontrolowanym podbieganiem psa do dziecka lub dziecka do psa. 

 

Każdego roku lubelskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt odławia około 300 psów. Większość z nich to psy, które uciekły właścicielom, a najczęstszym powodem ucieczek jest niezaspokojona potrzeba ruchu psa. Trudno mówić o zaspokojeniu potrzeby ruchu w sytuacji, gdy w mieście nie ma ani jednego ogrodzonego miejsca, gdzie pies bezpiecznie może pobiegać. Jak widać wybieg dla psów to także sposób na ograniczenie bezdomności psów

 

Przykłady z innych polskich miast pokazują, że jeśli pojawiają się specjalistyczne kosze, wybiegi dla psów i prowadzone są kampanie informacyjno-edukacyjne zachowania opiekunów psów zmieniają się i ludzie lepiej realizują swoje obowiązki. W myśl zasady „przestrzeń kształtuje zachowanie”, celem projektu jest zmniejszenie zanieczyszczenia miasta przez psie odchody oraz poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Lublina, poprzez stworzenie miejskiego systemu pojemników na psie nieczystości, dzielnicowych wybiegów dla psów oraz akcję informacyjno – edukacyjną na temat obowiązków wynikających z trzymania psa. 

CO CHCEMY ZMIENIĆ?

“Tak, sprzątam ale potrzeba więcej koszy. To naprawdę nic przyjemnego nieść przez kilkaset metrów (bo blizej nie ma śmietnika) ciepłą kupę."  ​

Anna, opiekunka Tofiego

 

"Ja po prostu chcę mięć czysty trawnik przed blokiem."  ​

Dominika, opiekunka Cziki

 

JAK TO ZROBIMY?

Miejski system pojemników na psie nieczystości

Pojemniki zostaną rozmieszczone we wszystkich 27 dzielnicach Lublina na terenach gminnych. Sugerujemy rozmieszczenie na terenach w największym stopniu zanieczyszczonych, gdyż tam są najbardziej potrzebne. Wskazana jest uprzednia konsultacja miejsca ustawienia kosza z osobami posiadającymi psy w danej dzielnicy. W całym Lublinie zostanie postawionych 135 pojemników (po 5 na dzielnicę).

 

Dzielnicowe wybiegi dla psów

Lokalizacje zgłoszone przez mieszkańców poszczególnych dzielnic.

 

  • Czechów Północny – przy ulicy Koncertowej, powierzchnia ok. 4000 m2, obwód 360 m

  • Wrotków – powierzchnia ok. 3500 m2, obwód ok. 400 m

  • Śródmieście - powierzchnia ok. 4000 m2, obwód ok 300 m

  • Rury i Czuby Północne –w wąwozie, powierzchnia 5000 m2 , obwód ok. 340 m.

 

Standard wybiegów:

1. Obszar zbliżony do prostokąta o powierzchni od 2000 m2 do 4000 m2

2. Wybieg ogrodzony ogrodzeniem panelowym o wysokości ok. 1550 mm

3. Górna krawędź ogrodzenia pozbawiona ostrych elementów.

4. Dwa wejścia przez śluzę z pojedynczą furtką.

5. Brama wjazdowa do celów administracji i utrzymania. 

6. Tablica informacyjna z regulaminem.

7. 2 kosze na psie odchody oraz 2 tabliczki informujące o obowiązku sprzątania

8. 2 latarnie parkowe dla zwiększenia bezpieczeństwa

 

Kampania edukacyjna

Kampania będzie skierowana do osób dorosłych, ponieważ to na nich spoczywa odpowiedzialność związana z posiadaniem psów. Kampania będzie towarzyszyć rozstawieniu koszy na psie odchody i o nich informować. Komunikat zostanie przekazany w formie ulotek, które zostaną rozkolportowane do skrzynek mieszkańców Lublina. Ulotki będą skierowane do wszystkich mieszkańców Lublina, gdyż każdy z nich potencjalnie może stać się właścicielem psa. Ulotki będą informować o obowiązkach osób mających psy w mieście oraz w pozytywny sposób promować ich realizację. Na ulotkach oprócz komunikatu o obowiązku sprzątania nieczystości będzie również zawarta informacja o możliwości wrzucania psich odchodów do kosza przeznaczonego na odpady zmieszane. 

 
CZYSTY TRAWNIK PRZED BLOKIEM

BEZCENNE

bottom of page